Plastik Sıfır Atık Türleri

Plastik Sıfır Atık Türleri
Plastikler petrol türevlerinden elde edilir.

NELER PLASTİK ATIKTIR?
– Pet şişeler
– Şişe kapakları
– Su damacanaları
– Ambalajlar
– Naylon poşetler
– Plastik kutular
– Pet bardaklar
– Temizlik malzemesi ambalajları
– Kişisel bakım ürünleri ambalajları
– Plastik oyuncaklar

YANLIŞ UYGULAMALAR
Çevreye Atılması
– Çevre ve görüntü kirliliğine sebep olur. Doğada yok olma süreleri oldukça uzundur. Plastikler doğada 1000 yıl bozunmadan kalır.

Yakılması
– Hava kirliliğine sebep olur.

Denize Atılması
– Deniz ekosistemine zarar verir. Bazı canlılar plastiği gıda olarak algılayıp yiyerek boğulabilmektedirler. Plastik atıklar vücutlarına dolaşıp, hareket kabiliyetini sınırlamaktadır.
– Denize atılan plastikler güneş ışığının etkisiyle uzun yıllar içerisinde bozunarak mikroplastiklere dönüşürler. Son yıllarda yapılan çalışmalarda deniz canlılarının vücutlarında mikroplastiklere rastlanmıştır. Balıklar vasıtasıyla gıda zincirine katılarak insan sağlığını da olumsuz etkiler.

ATIĞIN OLUŞTUĞU YERLER
AVM
Ev
Okul
Kurum
Market
Ofis
Restoran
Sanayi
Laboratuvar
Hastane
Yemekhane
Kantin
NE KAZANILIR?
10Milyon KwhEnerji
74Milyon KgSera Gazı
29Bin VarilPetrol
41Milyon m3Depolama Alanı
DİKKATDenizlerdeki plastik atık miktarının şu anda 150 milyon ton olduğu düşünülmektedir. Ocean Conservancy örgütünün tahminlerine göre 10 yıl içinde denizlerdeki plastik atık miktarı 250 milyon tona ulaşacak ve 2050 yılı itibariyle denizlerde balıktan çok plastik olacak.
– Tek kullanımlık plastik tabak, çatal, kaşık vb. ürünlerin kullanımının azaltılması bu duruma engel olmak için alınabilecek önlemlerden bir tanesidir.

Powered by sifiratikkutulari.com